Szerves trágya 2. / csirke trágya
Információk a trágya komposztálásáról
A trágyával történő komposztálás nem új keletű fogalom, bár a komposztáláshoz használt trágyák különféle típusai lehetnek, és sok van. A trágyakupacok komposztálása nagyszerű módja annak, hogy egészséges talajt állítsunk elő, amely egészséges növényeket eredményez. A trágya komposztálására vonatkozó alábbi információk segítenek az indulásban. Megismerhetik hogyan kell a trágyával komposztálni, tippeket kaphatnak a különféle trágya fajtáknak a használatához a komposztáláshoz, beleértve azt is, hogy hogyan kell használni.
Csirketrágya használata a kertben
A csirketrágyát teljes értékű műtrágyának tekintjük, mivel a növények számára szükséges tápanyagból tizenhárom félét tartalmaz a. A nitrogén (N), foszfor (P) és kálium (K) ellátásán kívül a következő makro- és mikroelemeket tartalmazza:
- kalcium
- kén
- mangán
- magnézium
- Réz
- cink
- klórok
- bór
- Vas
- molibdén
Sajnos a csirketrágya is tartalmaz káros kórokozókat, ezért biztonságos kezelésének és kerti kijuttatásának módszerei elengedhetetlenek az élelmiszer eredetű betegségek megelőzéséhez.
Mennyi ideig kell komposztálni a csirketrágyát
A csirketrágya komposztálása az egyik módja a káros betegségek elleni küzdelemnek. Ha a komposzthalmot megfelelően karbantartják, a szerves anyagok hasznos mikrobák általi lebontásának melléktermékeként hő keletkezik. A 63-71 °C közötti hőmérséklet-tartomány legalább három egymást követő napon csökkentheti a káros kórokozókat, miközben megvédi a hasznos mikrobákat. Amellett, hogy csökkenti a betegségeket okozó mikroorganizmusokat, a komposztálás stabilizálja a csirketrágyában található tápanyagokat, és kémiai vegyületekké alakítja azokat, amelyeket a növények hasznosítani tudnak.
A csirkealomból készült komposzt hozzáadása a kerti talajhoz a következő előnyökkel jár:
- lazítja a nehéz talajokat, például az agyagot
- növeli a talaj vízmegtartó képességét
- javítja a levegőztetést
- javítja a vízelvezetést
- csökkenti az eróziót
- lassan bocsátja ki a tápanyagokat
Mennyi ideig kell a csirketrágyát komposztálni, mielőtt kiteríthető lenne a kertben?
A válasz csalódást fog okozni. Míg a megfelelően karbantartott csirkealmos komposzthalom akár öt-hat hét alatt is képes befejezni a bomlási folyamatot, az ajánlás szerint három-négy hónapig kell várni.
A csirketrágya öregítése
Még egy megfelelően karbantartott komposzthalom felülete és oldala közelében is vannak olyan területek, amelyek nem tarthatók fenn 63 0C-on a kórokozók elpusztításához szükséges három egymást követő napon. A halom gyakori megfordítása elősegíti ezeknek a területeknek a komposztálását, de nincs garancia arra, hogy az összes betegséget termelő organizmus elpusztul.
A komposzt kiszárítása
A trágya komposztálásának alternatív módja, ha közvetlenül a kertben szórják ki, és hagyják öregedni. Javasolt, hogy a talajjal érintkező zöldségféléknél a komposztot vagy a trágyát 120 napig, a talajjal nem érintkező növényeknél pedig 90 napig, (például a kukoricánál) érleljük mielőtt vetnénk.
Hogyan és mikor hordjuk ki a csirketrágyát a kertben
Míg a kikeményedett komposztot ki lehet szórni a kertre, és három-négy héttel az ültetés előtt bedolgozni, ajánlatos a friss vagy nyers csirketrágyát ősszel kiszórni, miután az év összes termését eltávolították. . A mélyalmos módszert, ideális arra hogy befejeződjön a komposztálást a kertben.
Friss vagy komposztálatlan csirke trágya szórható a kertre 6 kg 9 négyzetméterre A friss csirketrágya magas ammóniát tartalmaz, amely gyorsan elpárolog. Annak érdekében, hogy a nitrogénnek ez az oldható formája ne vesszen el, ajánlatos a kijuttatást követő 12 órán belül friss trágyát a talajba juttatni. A komposztált csirke trágyából 100 négyzetméterenként 20 kg szórható ki. A komposzt stabilabb, mint a friss trágya, és nem kell olyan gyorsan bedolgozni, de néhány héttel az ültetés előtt a talajba beforgatva biztosítja, hogy a mikrobiális aktivitás ne zavarja a mag csírázását.
Az érlelt csirketrágyát vagy a csirketrágya-komposztot virágok és dísznövények körül is lehet használni, ahol az élelmiszer-eredetű betegségek nem okoznak gondot. Friss csirke trágyát azonban soha nem szabad a növény oldalához kijuttatni. A magas ammóniatartalom miatt a friss trágya „forró” és károsítja vagy elpusztítja a növényeket.
A bejegyzés a
https://www.gardeningknowhow.com/composting/manures/how-to-age-fresh-chicken-manure.htm
alapján készült.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!