NÉGY ok, hogy GYAPJÚT kezdjünk használni a KERTBEN
Aki a legtöbbet szeretné kihozni a kertjéből, annak egész évben rengeteg munkája van a növényeket ültetésétől, a kert gondozásán át a következő évi palántázást megtervezéséig. A kertészkedés így valóban egy egész éves tevékenység, legyen szó balkonládákról egy kis teraszon, magaságyásról vagy akár az udvar nagy részén kialakított kertről – a gyapjú felhasználásával elősegítheti a növények fejlődését.
A világjárvány és az energiaválság számos kulturális és életformabeli változást idézett elő; elsősorban azt, hogy a családok több időt töltenek otthonukban, törekszenek az önellátásra. Amerikában a kertészkedés, mint hobbi reneszánszát éli! Albert Wilde-dal, a Wild Valley Farms tulajdonosával és a utahi Croydonban élő 6. generációs birkatenyésztővel készült interjúban arról olvashatunk, hogy a gyapjú hogyan jelenik meg ezekben az új családi kertekben.
Amikor megnyírnak egy birkát, van egy úgynevezett „hulladékgyapjú.” Ez a gyapjú a birka hasából vagy hátsó oldaláról származik, és gyakran elszíneződött, vékony, és általában nem tekinthető értékesnek.
Mivel az egyes juhokból származó gyapjúhulladék akár 20%-ot is kiteszi, Wilde úgy gondolta, hogy talán hasznosítható lenne. Miután számos egyetemmel és tanácsadóval együttműködve igazolta a gyanúját, miszerint a gyapjú értéket jelenthet bármely kertben, az ötlet már „csak úgy jött magától”.
A „hulladék gyapjú” kerti használatának előnyei:
– gyorsabb növekedés a zöldségeknél
– Vízmegtakarítás
– Lazítja a kemény agyagos talajokat
– Kártevőírtás
– Teljesen természetes/szerves anyag
– És ami talán a legfontosabb, azok a birkatenyésztők, akik eddig mindössze 5 centért árulták a hulladék gyapjút, most ennek több mint tízszeresét kaphatták.
Egy szabadalommal Wilde gyapjú pelleteket dobott piacra – hasonlót a trágya pelletekhez, amely talán jobban ismert, de ezek 100%-ban helyi gyapjúból készülnek, kisebbek egy fillérnél, és a növények táplálására használják. Bár még mindig nem terjedt el, a gyapjú használata a kertben, de kezdtek megismerkedni vele az emberek. A Vermonti Egyetem Fenntartható Mezőgazdasági Központja jelenleg egy olyan tanulmányon dolgozik, amely a kertben pelletizált gyapjú felhasználását foglalja magában a foszfor csökkentésére és a szén megkötésére, így megelőzhető a foszforkimosódás következtében kialakuló eutrofizáció Vermont természetes vizein. Kétségtelen, hogy a gyapjú használata a kertben számos előnnyel jár, íme 4 dolog, amit tudni kell a gyapjú kerti használatáról.

Gyapjú műtrágya helyettesítőjeként
A Utah Állami Egyetemmel együttműködve Wilde gyapjú pelleteket fejlesztett ki kezdetben növények táplálására. A növényeknek nitrogénre, foszforra és káliumra van szükségük a növekedéshez. De legnagyobb szükségük a nitrogénre van.
- Ha komposzttal segíti kertjének növekedését, 1-2% nitrogént kaphat.
- Ha baromfitrágyát használ, 4,5% nitrogént kaphat.
- A juhgyapjúval 9,3% és 14% közötti nitrogént kapunk.
Amikor Wilde és csapata elkezdte tesztelni a magas nitrogén hatását, rájöttek, hogy míg más szerves trágyával a biokertészetek körülbelül 76 napon belül tudják piacra vinni az üvegházban termelt bioparadicsomot, a gyapjú pellet a magas nitrogéntartamával a bioparadicsom akár 38 napon belül piacra kész! Szórjon néhány gyapjú pelletet a földbe együtt a maggal, és nézze meg a növények növekedését.

Mulcsozás gyapjúval
Az iowai Newtonban található Garden Club tagjai azonnal elindulnak a farmra amikor Regina Frahm hívja őket. Regina birkatenyésztő aki eladja a gyapját a helyi kerti klubnak, hogy talajtakaróként használják fel a kertjükben. „Elképesztő, valóban segít bent tartani a nedvességet” – mondja Frahm. Amikor a Garden Club kihajt Frahm farmjára, megveszik azt, ami az eldobott gyapjú lett volna. A kerti ágyásra leterített nyers gyapjú megtartja a nedvességet és megakadályozza a gyomok kihajtását – ez a hagyományos talajtakarás két kulcsfontosságú összetevője. A szalmatakarás használatának egyik ellenérve, hogy túl gyorsan lebomlik, lehetővé téve a gyomok növekedését, és szabaddá teszi a talajt, míg a gyapjútakaró hagyományosan legalább két évig tart. És bár nem olyan hatékony a gyomok távoltartásában mint a műanyag……. de 100%-ban természetes összetevőjű, amely egyszerűen elbomlik a földben, miután talajtakaró célját teljesítette. Frahm azt mondja: „A kertészek boldogok, mi pedig a birka gyapjújának minden darabját felhasználtuk.”
nyers gyapjú


gyapjú mulcs szőnyeg
Gyapjú a kártevőirtásban
Segít a csigák elleni küzdelemben, mert a csigák nem szeretnek a gyapjú felett mászni. Annak ellenére, hogy nekünk nagyon-nagyon puhának tűnik, a csigának olyanok a gyapjú pikkelyei mint a szögek. Egy meztelen csiga elrettentő tényezőnek látja, hogy egy szúrós felületen másszon.

gyapjú szálak
Wilde számos olyan történetet hallott a gyapjúról, hogy véd a levéltetvek ellen is.
– „Nagyon érdekes, hogy az olyan növények mint az eper, egészségesebbek lettek, mivel a gyapjút szerves trágyaként használják, és ez az, ami valójában távol tartja a levéltetveket… mert az egészségesebb növények kevésbé érzékenyek a betegségekre vagy a kártevőkre.”

Wilde-nak van egy másik projektje is, amely a gyapjúval és a kártevőírtással foglalkozik. Jelenleg a projekt a vizsgálatok és tesztelések kellős közepén zajlik, de a dolgok pozitív irányba haladnak, és hamarosan még többet tud majd megosztani a gyapjú használatának előnyeiről, a kártevőírtás elősegítésére.
Gyapjú és víz
Mindenki azt a varázslatos dolgot keresi, amely lehetővé teszi számára, hogy nyaralni menjen, és hazatérhessen élő, lélegző növényekhez. Wilde úgy gondolja, hogy a gyapjú lehet a kulcs. Hervadás vizsgálat tanulmányt készítettek, ami azt mutatja mennyi időbe telik amíg egy növény elkezd elhervadni, majd végül elpusztul anélkül, hogy a vizet kapna. Vizsgálatot végeztek 4 hüvelykes edényekben és ezt találták:
hervadás | növény elhalás | |
hagyományos talaj | 1-2. nap | 5-6.nap |
gyapjúval kevert talaj | 7-8.nap | 14.nap |
A gyapjú a saját tömegének 20-30-szorosát képes megtartani a vízben, majd lassan engedi ki. Ez lehetővé teszi, hogy a növények folyamatosan hozzáférjenek a vízhez anélkül, hogy túlöntöznék őket. Ez itt a kulcs – sok anyag képes megtartani a vizet a növény gyökerei mellett, de eddig egyértelműen a gyapjú képes azt a vezető szerepet betölteni, hogy lassan engedje ki a vizet minden növényhez, és akkor amikor arra szükség van.

„Sajnos a változó időjárás miatt az utóbbi időben egyre több vizet kell adni a növényeknek ahhoz, hogy egészségesek maradjanak” , de a gyapjúval valóban megtakarítható az öntözővíz. Ha úgy dönt, hogy gyapjúpelletet kever a növény talajába, akkor hét napig nem kell tartania attól, hogy a növény elhervad és elpusztul ha nem öntözi.
Ha zöld ökológia láblenyomatra vágyik, és egy természetes módszert keres kertje szebbé, termékenyebbé és hatékonyanbbá tételéhez, fontolja meg a gyapjú bevezetését. A gyapjú szerves anyagként szerepel a Nemzeti Bioprogramban (NOP). Természetes, megújuló, biológiailag lebomló és tartós szál. A fent felsorolt előnyökön kívül megfontolandó, hogy a gyapjú használata a kertben egyben kíváló lehetőség a birkatenyésztők támogatására, és talán a nem is olyan távoli jövőben az emberek egyáltalán nem fogják használni a „gyapjúhulladék” kifejezést, hanem csak úgy hogy „a kerti gyapjú”.
A bejegyzés az americanwool.org. – 4 Reasons to Introduce Wool into your Garden cikke alapján készült.
https://www.americanwool.org/4-reasons-to-introduce-wool-into-your-garden/
A mulcs menüpontban gyapjú mulcs szőnyegek kaphatók különböző méretben és vastagságban.

Hamarosan elérhető lesz a hazai gyapjóból készült pellet termék is, amint megkapja a forgalomba hozatali engedélyt.
Nézzenek körül a webshop-ban, olvassanak a tudástárban bejegyzéseinkről, ismerkedjenek meg a gyapjú mulccsal.
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!